понедельник, 20 апреля 2020 г.

ДИСТАНЦІЙНЕ НАВЧАННЯ Українська література 1-А л/с, 1-А с/с Валер'ян Підмогильний "Місто""



Тема уроку: Валер’ян Підмогильний – автор інтелектуально-психологічної прози, перекладач. «Місто». Світовий мотив підкорення міста, самоствердження, інтерпретовані на національному матеріалі. Зображення «цілісної» людини: в єдності біологічного, духовного, соціального. Роль жіночих образів у романі.
РОБОТА З БІОГРАФІЄЮ ПИСЬМЕННИКА.
→Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=4UVHEByzrSQ
→Складіть інформаційне доміно "Рід діяльності Валер'яна Підмогильного"
Валер'ян Підмогильний                письменник                    перекладач                найвизначніший прозаїк українського "розстріляного відродження"
СТВОРЕННЯ ПОРТФОЛІО ПИСЬМЕННИКА
При народженні: Валер'ян Петрович Підмогильний
Псевдоніми, криптоніми: Лорд Лістер
Дата народження: 2 лютого 1901 р.
Місце народження: с. Писарівка Павлоградського повіту (Дніпропетровська обл.)
Дата смерті: 3 листопада 1937 р. (36 р.)
Місце смерті: Сандармох, Карелія (розстріляно)
Освіта: церковно-приходська школа, Катеринославське реальне училище,
Літературні об'єднання: «Аспис» (Асоціації письменників), з якого виокремилось літературне угруповання «Ланка» (1924—1926), яке з 1926 року було перейменоване на «Марс», тобто «Майстерню революційного слова». Ця організація стала, по суті, київською філією «ВАПЛІТЕ».Мова творів: українська
Напрями: екзистенціалізм
Жанри: оповідання, повісті, романи
ЛІТЕРАТУРОЗНАВЧИЙ СЛОВНИК
Екзистенціалізм - філософський напрямок, який сформувався у французькій філософії та літературі в першій половині XX століття. Його основоположником вважають датського філософа Серена К'єркегора (кінець XVIII ст), який вважав, що наука недостатньо звертає увагу на конкретну людину, її переживання та страждання, емоції та думки. Як філософська течія екзистенціалізм сформувався після Першої світової війни у Франції та Німеччині.
Маргінальність - характеристика образу чи героя, що перебуває «на межі» між двома станами. Герой-маргінал зазвичай — виходець з нижчого класу, який намагається завоювати вищі сфери суспільства, піднятися по драбині успіху.
Іронія — засіб художньої виразності, прихована насмішка, коли за зовні позитивним висловлюванням ховається висміювання. Найчастіше використовується в сатирі.
     В українській літературі іронію використовували Т. Шевченко, І. Франко, М. Хвильовий, Остап Вишня, М. Куліш, Є. Дудар,Ю. Андрухович, О. Ірванець.
АНАЛІЗ РОМАНУ
Зауважте! «Місто» вважається першим в українській літературі урбаністичним романом, тобто романом, що детально висвітлює проблеми міського життя. Письменник відтворює атмосферу тодішнього побуту, культурно-мистецького життя Києва, передає  неповторну ауру київських кав’ярень, кінотеатрів, базарів, магазинів, зображає колоритні  соціокультурні типи (крамарі, вчителі, підприємці, літератори та ін.).
ПОРТФОЛІО РОМАНУ "МІСТО"
Автор: Валер'ян Підмогильний
Літературний рід:епос
Літературні напрями і стилі: модернізм, неореалізм; імпресіонізм + романтика вітаїзму + екзистенціалістські мотиви.
Жанр: урбаністичний, соціально-психологічний, інтелектуальний роман
Час, місце подій: 1920-ті роки (період українізації), Київ
Герої, образи: Степан Радченко; Надійка; Тамара Василівна "мусінька", її чоловік Гнідий і син Максим;  Зоська, Рита, Левко Михайло, критик Світозаров, поет Вигорський.
Тема: життя й трансформація вихідця із села в умовах великого міста; народження письменника.
Ідея: утвердження думки про неоднозначність натури людини, у які поєдналися і високі пориви, і низька тваринна сутність; аналіз психології людини-завойовника, людини-творця.
Особливості композиції: дві частини, поділені на 14 розділів. маж два епіграфи: Перший — з Талмуда (канонічної книги євреїв, великого кодексу релігійно-етичних та правових норм), Трактату Авот: «Шість прикмет має людина: трьома подібна вона на тварину, а трьома на янгола: як тварина — людина їсть і п’є; як тварина — вона множиться і як тварина — викидає; як янгол — вона має розум, як янгол — ходить просто і як янгол — священною мовою розмовляє». Другий — із роману «Таїс» французького письменника Анатоля Франса: «Як можна бути вільним, Евкріте, коли маєш тіло?».

→Перегляньте відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=w6iT1yNBBqI

ФОРМУВАННЯ ПРОБЛЕМ ПОРУШЕНИХ В РОМАНІ


СИСТЕМА ОБРАЗІВ РОМАНУ "МІСТО"

Робота з таблицею характеристики героя.
     Схарактеризуйте маргінальний образ українського інтелігента — головного героя роману В. Підмогильного «Місто». (Кожна група заповнює одну колонку таблиці.)


«Цілісна» людина в єдності
Біологічне
Духовне
Соціальне
Приятельські стосунки, закоханість у Надійку, Зоську, потім брутальна поведінка; елементарне задоволення матеріальних потреб, потім прагнення до комфорту; здоровий спосіб життя як засіб самозбереження; інстинкт завойовника (жінок, міста)
Мрія принести на село «нове життя»; чітко поставлена мета й прямування до неї; прагнення слави, визнання; наполегливість, працелюбність, прагнення до знань; емоційність, схильність до філософських роздумів, самоаналізу
Висока громадянська активність у молодості; ділові якості, що дозволили зробити кар’єру; вибір пріоритетів

ПСИХОЛОГІЧНИЙ СТАН
Тверда впевненість —> переконання у власній правоті —> сумніви —> заздрість —> неспокій —> розгубленість —> відчуття самотності —> «осяяння», відчуття переможця.
Робота над характеристикою героїнь.
        Схарактеризуйте жіночі образи та їхню роль у долі головного героя.
Жіночі образи у творі
Надійка
Тамара Іванівна
"мусінька"
Зоська
Рита
Проста дівчина із села; чиста, світла, довірлива; потім змінюється — «погордлива», справжня міщанка-обивателька
Вдвічі старша за героя, нещасна в подружньому житті, відчайдушна, нерозважлива
Мила, жвава, оригінальна, корінна городянка з нестійкою психікою; через зраду закінчує життя самогубством
Актриса, загадкова, «завмерла маска»

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Написати твір-роздум на одну з тем (1,5 сторінки):
1. «Еволюція внутрішнього світу Степана Радченка»;
2. «Чи підкорив Степан Радченко місто?»;
3. «Мої власні відчуття у новому незнайомому місті».

Комментариев нет:

Отправить комментарий

Шановні студенти ІІ курсу, на період карантину в 2021-2022 навчальному році працюємо дистанційно в Гугл Класрум

  Приєднатися до класу можна за посиланням: Група 2-А л/с https://classroom.google.com/c/MTgxNTMyNjczNDI3?cjc=b3k55yy Код курсу: b3k55yy Гру...